W Polsce obowiązują aktualnie 4 stawki vat: podstawowa stawka 23%
oraz stawki obniżone 8%, 5% oraz 0%.
Do końca czerwca 2020 roku, aby zweryfikować prawidłową stawkę vat na dany produkt czy usługę należało sprawdzić jego klasyfikację w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 roku. Od 1 lipca do ustalenia stawki vat dla usług należy korzystać z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 roku, w skrócie PKWIU 2015, a dla towarów z unijnej Nomenklatury Scalonej w skrócie CN.
W związku z nowelizacją ustawy, treść zmienił załącznik nr 3 oraz 10 do ustawy o podatku vat. Tu znajdują się wymienione grupy towarów i usług, dla których zastosowanie mają obniżone stawki podatku vat.
Powyższa zmiana ma pomóc podatnikom w ustaleniu prawidłowej stawki vat. Obecnie produkty z danej grupy są opodatkowane tą samą stawką vat. Wcześniej te same grupy produktów mogły mieć różne stawki vat.
Jeżeli pomimo nowych ułatwień podatnik ma wątpliwości, co do stawki vat, może złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej,
w skrócie WIS. Wniosek ten należy złożyć do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Można zrobić listownie lub elektronicznie za pomocą portalu epuap. Złożenie wniosku o ustalenie stawki vat jest odpłatne 40 zł od każdego towaru czy usługi.
Wiążąca Informacja Stawkowa chroni nie tylko podatnika, który złożył wniosek, ale wszystkich podatników w zakresie tej samej usługi czy towaru, dlatego warto przed złożeniem wniosku zweryfikować czy nie została wydana WIS w tym zakresie. WIS można sprawdzić na stronie Krajowej Informacji Skarbowej https://www.kis.gov.pl/informacje-podatkowe-i-celne/wiazace-informacje- stawkowe-wyszukiwarka
Najwięcej zmian stawek vat dotyczy artykułów spożywczych, np.
Zmiany dotyczą nie tylko artykułów spożywczych, ale również pozostałych. Obniżeniu uległa stawka vat na produkty dla dzieci, np. smoczki, foteliki, pieluchy oraz żywność dla małych dzieci i niemowląt. Dzięki nowelizacji ustawy wszystkie książki będą sprzedawane w jednolitej 5% stawce podatku vat.
Dla wielu produktów obniżono stawki podatku vat, ale są również towary, dla których stawka vat ulega zwiększeniu np. homary, ośmiornice, krewetki, kawior na 23%, lód używany do celów spożywczych i chłodniczych z 8% na 23%, drewno opałowe z 8% na 23%.
Obecne stawki vat można sprawdzić w ustawie o vat http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040540535/U/D20040535Lj.pdf