Czy warto na siedzibę firmy wybrać swoje mieszkanie?

10 lipca 2020

Zakładając działalność gospodarczą musimy wybrać siedzibę firmy.
Jest to jeden z kluczowych elementów.

 

Wiele osób, na siedzibę działalności wybiera własne mieszkanie. Jest to duża wygoda i możliwość odliczenia kosztów związanych z eksploatacją lokalu. Do takich kosztów można między innymi zaliczyć (częściowo lub w całości):

  • opłata czynszu
  • rozliczanie mediów
  • wydatki na Internet i telefon
  • zakup wyposażenia przeznaczonego na prowadzenie działalności
  • remont
  • amortyzacja
  • odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie

 

Warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach należy opłacać wyższy podatek od nieruchomości. To oznacza, że właściciel firmy musi zapłacić wyższą stawkę podatku za metr kwadratowy (odpowiednio dla powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą). Taka sytuacja ma miejsce, jeśli dana część mieszkania jest dedykowana tylko prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli, natomiast to samo miejsce jest wykorzystywane również do celów stricte mieszkaniowych nie ma podstaw do zmiany stawki opodatkowania na wysokość podatku od nieruchomości.

Co to oznacza w praktyce?

Na przykład, pan Tomasz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zajmuje się tworzeniem grafiki na strony internetowe. W swoim pokoju ma biurko i komputer, a jednocześnie pokój jest sypialnią pana Tomasza. W takiej sytuacji nie następuje zmiana opodatkowania, ponieważ pomieszczenie służy również do celów mieszkaniowych.

Natomiast w przypadku pani Anny, która jest dentystką i na swoją działalność przeznaczyła cały jeden pokój swojego mieszkania, istnieje podstawa do zwiększenia stawki opodatkowania, ponieważ cała powierzchnia pokoju przeznaczona jest tylko na działalność gospodarczą.

Jaką stawkę zapłacimy?

To zależy! Różne gminy mają różne stawki. W każdej gminie są inne stawki, które są ogłaszane uchwałą. Istnieją jednak ogólne, maksymalne stawki ogłaszane przez Ministerstwo Finansów.

  • Dla gruntów (w tym działek) na których wybudowano dom jednorodzinny – 0,50 zł / 1m2
  • Dla budynków mieszkalnych i ich części 0,81 zł powierzchni użytkowej m2
  • W przypadku budynku, mieszkania lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wynosi 23,90 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.

 

Podsumowując, przedsiębiorca, który zdecydował się na prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu musi zgłosić to w swojej gminie. Gmina podejmuje decyzje czy przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy spowoduje zmianę w wysokości opłaty podatku od nieruchomości.

W rozliczaniu kosztów pomocny będzie mOrganizer finansów, który pozwala na zbieranie faktury kosztowych w jednym miejscu w formie elektronicznej. Można zrobić zdjęcie fakturom telefonem i od razu udostępnić swojej księgowej/-emu. Można również otrzymaną fakturę mailową np. za wynajem biura i przesłać do mOrganizera finansów. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu biznesu a nie tracić czas na porządkowanie i szukanie faktur.

Polityka prywatności

Artykuły